Czytanie ślubne ważnym elementem uroczystości

Podczas uroczystości ślubnej, kapłan odczytuje ważne słowa pochodzące z Pisma Świętego. Zawierają one w sobie uniwersalną mądrość, stanowią źródło wiedzy dla zakochanej pary. W obecnych czasach, najczęściej pary mogą samodzielnie wybierać czytania na ślub. Wśród najpopularniejszych można wyróżnić między innymi ,,Hymn do miłości 1 KOR.12, 31-13.8A”. Jego tekst jest bardzo wzruszający i skłania do refleksji nie tylko zakochanych ale i również uczestników uroczystości ślubnej. Hymn głosi o tym, że miłość jest najważniejsza. Jest ona łaskawa, cierpliwa i pokorna, nie pamięta złych uczynków, raduje się i cieszy.

Popularne czytania na ślub dla par przystępujących do związku małżeńskiego

Kolejnym chętnie wybieranym czytaniem na ślub jest ,,Pieśń nad pieśniami”. Opowiada ono o potędze miłości, o jej niezłomności i sile. Z pewnością to czytanie przypadnie do serca osobom, które uważają, że miłość pokona każdą przeszkodę i nic nie jest w stanie jej zatrzymać. Warto zauważyć, że czytania mogą być głoszone na uroczystości ślubnej przez kapłana bądź zaproszonych gości lub parę młodą. Bardzo często tekst z Pisma Świętego głosi także mama lub tata panny młodej bądź pana młodego. Z pewnością taki akcent na zaślubinach ma jeszcze większy charakter sentymentalny.

Na jaki tekst z Pisma Świętego warto zdecydować się w dniu ślubu?

Wśród popularnych czytań ślubnych można również wymienić: ,,Czytanie z Księgi Tobiasza”, ,,Czytanie z Księgi Syracydesa”. Na szczególną uwagę zasługuje także treść o stworzeniu kobiety z Księgi Rodzaju (RDZ 2, 18—24). Wszystkie wyżej wymienione teksty przekazują mądrości, z których powinny czerpać pary małżeńskie wstępujące na nową ścieżkę życia. W celu dokonania trafnego wyboru, warto wcześniej przeczytać i przestudiować wszystkie teksty. Ten, który najbardziej przypadnie do gustu i trafi w serca zakochanych, powinien być odczytany w dniu zaślubin. Jeśli para młoda sama chce przeczytać tekst z Pisma Świętego, powinna kilka dni przed ślubem poćwiczyć jego interpretację oraz wydźwięk.