Kiedy pojawiły się bukiety ślubne, czyli kilka słów o tradycji

Wyobrażając sobie pannę młodą, widzimy białą suknię, welon i kwiaty, które trzyma w dłoniach. Te ostatnie są dopełnieniem wizerunku, podkreślają styl i delikatność, dlatego zgodnie z tradycją, nie można o nich zapomnieć. Zastanówmy się, skąd wziął się zwyczaj bukietów ślubnych i jak daleko sięga ich historia. Okazuje się, że wcześniej nie tylko kobieta przyozdabiała się kwiatami.

Od kiedy kwiaty są obecne na zaślubinach?

Musimy przenieść się aż do starożytności, gdzie przywdziewanie roślin w dniu ślubu było symbolem przyszłego dobrobytu oraz odpędzało złe duchy. Popularne wtedy były kłosy pszenicy, żyta albo wrzosy. Na kilka kolejnych stuleci zrezygnowano z tego zwyczaju i pojawił się on ponownie dopiero w średniowieczu. W tym okresie dwójka nowożeńców przywdziewała na głowy wieńce wykonane z ziół, które miały przynieść szczęście i zapewnić płodność. W ciągu kolejnych wieków doszło do ewolucji i wianek uchował się tylko na głowie Panny Młodej oraz zaczął być ozdabiany coraz większą ilością kwiatów. Tłumaczone jest to tym, że ich słodka woń maskowała przykre zapachy powodowane brakami w higienie, które były powszechne w tamtych czasach. Bukiet ślubny to stosunkowo nowa sprawa, dlatego, że kwiaty niesione w dłoniach stały się popularne dopiero w epoce romantyzmu. Koncepcja ta przechodziła naturalne modyfikacje, zaczynając od skromnych, przewiązanych wstążką, kończąc na tych dobrze nam dzisiaj znanych.

Jak skomponować ten jedyny bukiet ślubny?

Nie będzie zaskoczeniem to, że kwiaty oraz kształt muszą przede wszystkim podobać się Pannie Młodej. Dodatkowo ważne jest, żeby bukiet ślubny tworzył spójną całość z suknią – można się zdecydować na model bardziej klasyczny, kaskadowy, albo wylewający się na ramię – więcej po przeczytaniu porady zankyou.pl. W zależności od rodzaju należy dobrać kwiaty, które stworzą wyjątkową całość. Największy ich wybór i różnorodność jest na wiosnę i latem, nie oznacza to jednak, że wiązanki w pozostałych porach roku są uboższe. Doświadczony florysta z pewnością poradzi sobie ze stworzeniem wyjątkowej kompozycji, która pozostanie w pamięci na lata.