Fotografia ślubna jest formą sztuki

Wielu z nas, z sentymentem, ogląda czarno białe zdjęcia ślubne naszych dziadków i rodziców. Zatrzymani w kadrze, najczęściej w pozowanych zdjęciach grupowych, spoglądają na nas ubrani w stroje odświętne. Jeszcze młodzi i bez zmarszczek. Dzisiaj zdjęcia ślubne wyglądają inaczej, czasem przypominają ilustracje z książek o wróżkach i księżniczkach. W jaki sposób możliwe jest uzyskanie takiego efektu magii? Czym jest fotografia ślubna, tak konkretnie? Czy każdy może zostać fotografem ślubnym?

Fotografia ślubna to rodzaj sztuki opartej na prawdziwych emocjach

Wykonywanie relacji ze ślubu w formie zdjęć jest specyficznym rodzajem sztuki wizualnej, opartej na dużej dynamice zmiany planów oraz postaci. Dynamika ta, odpowiednio wykorzystana, staje się sprzymierzeńcem, w staraniach o niepowtarzalne, unikatowe ujęcia. 

Dobrego fotografa ślubnego charakteryzuje szczególna wrażliwość i otwartość na ludzkie emocje. Tworzy on ze swojej relacji pewien rodzaj opowieści o parze, którą połączyła miłość. Na zdjęciach widoczne są łzy, wzruszenie i radość.

Dodatkową kwestią w fotograficznej ślubnej opowieści ze zdjęć jest dbałość o szczegóły. Fotograf musi być czuły na piękno detali, które podkreślają dodatkowo nastrój chwili. Bardzo często, na zdjęciach ślubnych, uwieczniane są kompozycje kwiatowe, które są sztuką samą w sobie. Fryzura i makijaż panny młodej to elementy artystycznej stylizacji, które ujęte w ciekawym kadrze, staną się wizytówką nie tylko stylisty, ale też fotografa.

Fotograf ślubny to człowiek pełen pasji do zawodu oraz do ludzi

Człowiek, który zajmuje się robienie zdjęć ślubnych, musi być zaangażowany w swojej pracy. Dobrze, aby lubił także współpracę z ludźmi. W trakcie całego, uroczystego dnia staje się niejako niewidzialnym przyjacielem pary młodej. Pokazuje ich najbardziej intymne i skryte emocje. Profesjonalista, na początku wspólnej pracy, przedstawia młodej parze harmonogram pracy. Omówi cały proces przygotowań do sesji, odpowie spokojnie na pytania i zapyta o oczekiwania klientów względem jego pracy. Takie podejście do tematu buduje wspólną nić porozumienia, a to powoduje, że państwo młodzi czują się, w obecności fotografa, wyjątkowo komfortowo. Ma to wpływ na niekontrolowaną spontaniczność pary, co pozwala na wychwycenie wspaniałych ujęć, których dobry, wrażliwy specjalista nie przeoczy.

Jeszcze jedna kluczowa cecha, która charakteryzuje prawdziwego profesjonalistę w dziedzinie ślubnych reportaży to jego niewidzialność. Stara się on być niezauważonym w trakcie uroczystości, ponieważ atutem każdego, dobrego kadru jest element zaskoczenia oraz spontaniczność. Pozowane sesje zdjęciowe to mały procent wszystkich fotografii ślubnych. Ludzie na nich usztywniają się i kontrolują, co powoduje, że brak tym zdjęciom dynamiki. Takie obrazy w czasie oglądania przestają przykuwać uwagę.

Warto także rozważyć zorganizowanie sesji plenerowej w dniu wesela. Ma ona wówczas charakter magii romantycznych chwil, które są aktualnie udziałem ludzi, którzy przed momentem przysięgali sobie, że spędzą czas razem, już do końca swoich dni.